Algarve · Faro

Golfresor till Algarve

I korthet

  • Algarve är Portugals största golfregion. Banorna ligger i fyra kluster: Gyllene triangeln vid Almancil, Vilamoura, västra Algarve (Albufeira–Lagos) och Monte Rei i öster.
  • Bästa tiden: mars–maj och september–november, 19–26 °C i Faro. December–februari ger 16–17 °C och 5–7 regndagar per månad (IPMA 1991–2020).
  • Greenfee: från 86–126 € (Boavista) och 91–163 € (Salgados) till 204–262 € (Old Course Vilamoura) och ca 223–243 € (Quinta do Lago).
  • Avstånd från Faro flygplats: 15 min till Quinta do Lago, 20 min till Vale do Lobo och Vilamoura, 40–50 min till Salgados, Penina, Boavista och Palmares.
  • Pris: en vecka med flyg, 7 nätter, 5 greenfees och halvpension kostar från cirka 17 000–20 000 kr per person i november 2026 hos svenska arrangörer.

Algarves golfområden

Algarve är inte en enda golfdestination utan flera. Valet av område avgör hur långt ni har till banorna, hur mycket ni betalar och vilken stämning ni får på kvällarna.

Gyllene triangeln – Quinta do Lago, Vale do Lobo, San Lorenzo

Närmast flygplatsen och dyrast. Här ligger tre banor på Quinta do Lago (South, North och Laranjal), Vale do Lobos två banor, San Lorenzo vid Ria Formosa-lagunen och 27 hål på Pinheiros Altos. Quinta do Lago South har varit värd för Portuguese Open åtta gånger, och Vale do Lobo Royal har ett par 3-hål på klippkanten som resorten beskriver som ett av Europas mest fotograferade.

BanaArkitektÖppnadGreenfee 18 hålFrån flygplatsen
Quinta do Lago – SouthWilliam Mitchell1974ca 243 €Faro ca 15 min
Quinta do Lago – NorthWilliam Mitchell; ombyggd av Beau Welling och Paul McGinley1974 (ombyggd 2014)ca 223 €Faro ca 15 min
Quinta do Lago – LaranjalJorge Santana da Silva2009ca 223 €Faro ca 15 min
Vale do Lobo – RoyalHenry Cotton; nya nio hål av Rocky Roquemore1997143–204 €Faro ca 20 min
Vale do Lobo – OceanHenry Cotton; nio hål av Rocky Roquemore (2003)1968143–204 €Faro ca 20 min
San LorenzoJoseph Lee & Rocky Roquemore1988ca 204 €Faro ca 15 min
Pinheiros AltosRonald Fream; tredje nian av Jorge Santana da Silva1992113–155 €–

Vilamoura – flest banor på samma ställe

Dom Pedro-banorna heter sedan 2025 Vilamoura Golf: Old Course (1969), Pinhal, Laguna och Millennium. Old Course utsågs till Portugal's Best Golf Course vid World Golf Awards 2025. Victoria är numera den privata Els Club, och Pestanas Vila Sol har 27 hål strax utanför. Läs Vilamoura-guiden →

BanaArkitektÖppnadGreenfee 18 hålFrån flygplatsen
Old Course VilamouraFrank Pennink1969204–262 €Faro ca 20 min
Pinhal (Vilamoura Golf)Frank Pennink; vidareutvecklad av Robert Trent Jones Sr.1976118–162 €Faro ca 20 min
Laguna (Vilamoura Golf)Joseph Lee1990118–162 €Faro ca 20 min
Millennium (Vilamoura Golf)Martin Hawtree2000118–162 €Faro ca 20 min
Vila Sol (Pestana)Donald Steel1991130–200 €–
The Els Club Vilamoura (f.d. Victoria) PrivatErnie Els Design (ombyggnad av Arnold Palmers Victoria)2004 (som Els Club juli 2025)Inget publikt prisFaro ca 20 min

Västra Algarve – Albufeira, Portimão och Lagos

Längre från Faro (40–50 minuter) men ofta billigare greenfees. Salgados Golf Club renoverades vintern 2024/25 och fick ett nytt par 3-hål med ö-green. Penina är Algarves första 18-hålsbana (Henry Cotton, 1966). Boavista i Lagos har bland de lägsta greenfeesen i regionen, och Palmares har 27 hål – men Alvor-nian är stängd för renovering under 2026. Läs vår guide till golfresa till Lagos, med Espiche och exempelvecka, och till golfresa till Albufeira med Salgados, Amendoeira och Carvoeiro.

BanaArkitektÖppnadGreenfee 18 hålFrån flygplatsen
Salgados Golf ClubPedro Vasconcelos; renoverad av Álvaro Mano199491–163 €Faro ca 40 min
Penina – Sir Henry Cotton ChampionshipHenry Cotton196694–135 €Faro ca 45 min (71,5 km)
Morgado (NAU Morgado Golf & Country Club)European Golf Design200345–100 €–
Boavista GolfHoward Swan200286–126 €Faro ca 45 min
Palmares Golf Delvis stängdRobert Trent Jones Jr. (omdesign 2010)197596–128 €Faro ca 50 min

Östra Algarve – Monte Rei

Monte Rei – North Course är Jack Nicklaus bana från 2007, ca 40 minuter öster om Faro. Den öppnade igen i september 2026 efter en sex månader lång renovering i samarbete med Nicklaus Design. Klubben publicerar inget greenfeepris; golfguiden 1golf.eu anger ca 220 € inklusive buggy.

Golfhotell vid banorna

Vill ni slippa transfer till första tee finns hotell direkt på eller intill flera av banorna:

  • The Magnolia Hotel och Conrad Algarve – Quinta do Lago
  • Dona Filipa Hotel – Vale do Lobo (systerhotell till San Lorenzo, med shuttle)
  • Victoria Golf Resort & Spa – Vilamoura, enda vägen in till Els Club för gäster
  • Pestana Vila Sol – vid Vila Sol
  • Algarve Marriott Salgados och Westin Salgados Beach Resort – vid Salgados
  • Penina Hotel & Golf Resort och NAU Morgado Golf & Country Club – Portimão
  • Boavista Golf & Spa – Lagos

Alla golfhotell vi har gått igenom →

Vad kostar en golfvecka i Algarve?

Publicerade priser hos svenska arrangörer (per person i dubbelrum, kontrollerade 7 oktober 2026):

Destination / hotellIngårPris per personAvgång
Algarve – Pestana Vila SolFlyg, transfer, 5 greenfees, halvpension17 995 krArlanda 14 nov 2026
Algarve – NAU MorgadoDirektflyg, transfer, 5 greenfees, halvpension16 990–19 990 kr31 okt/7 nov 2026
Lagos – Marina Club (värdresa)Flyg, transfer, 5 rundor, frukost, 3 middagar16 900 kr3–10 apr 2027

Utan flyg kostar boende med frukost och 5 greenfees från 7 995 kr (Pestana Gramacho) till 23 995 kr (Monte Rei). Notera att höstlovsveckan är dyr: NAU Morgado-resan kostar 29 990 kr med avresa från Arlanda 24 oktober men 19 990 kr den 31 oktober. Hela prisguiden →

Väder i Algarve (Faro) månad för månad

IPMA:s klimatnormaler 1991–2020 för Faro flygplats. Soltimmar enligt IPMA 1971–2000.

MånadMax °CMin °CRegndagarSoltimmar/mån
Januari16,38,36,0182
Februari17,08,85,4172
Mars18,910,85,6243
April20,712,45,3254
Maj23,515,03,8305
Juni26,817,80,8327
Juli29,419,60,2361
Augusti29,219,90,2345
September26,418,31,9279
Oktober23,315,86,0227
November19,611,96,6192
December17,19,77,0159

Mer om vädret och vilken månad som passar för golf →

Flyg till Faro vintern 2026/27

SträckaFlygbolagAvgångar vintern 2026/27FlygtidNotering
Stockholm–FaroSAS1–5 per vecka (främst lördagar dec–feb)4 h 35 minBekräftad vintern 2026/27
Stockholm–FaroNorwegian1–2 per vecka (tis/lör)ca 4 h 30 minUppehåll ca 4 jan–14 feb 2027
Göteborg–FaroSAS1 per vecka (lördag)4 h 00 minUppehåll ca 7 dec–7 feb
Köpenhamn–FaroSAS2 per vecka (tis/lör)3 h 55 minBekräftad

Inga direktflyg från Malmö. Ett alternativ när Faro-flygen har uppehåll är att flyga till Lissabon (5–7 avgångar i veckan från Stockholm) och köra drygt 2,5 timme söderut. Flyg och golfbag →

Vilket område passar er?

  • Kortast transfer och mest exklusivt: Gyllene triangeln (Quinta do Lago, Vale do Lobo).
  • Många banor och restauranger inom kort avstånd: Vilamoura.
  • Lägre greenfee och strandliv: Albufeira (Salgados) eller Lagos (Boavista).
  • Longstay i flera veckor: Lagos, Carvoeiro, Alvor och Cabanas är där arrangörerna har sina longstay-boenden. Longstay-guiden →
  • En bana att bocka av: Monte Rei.

Är ni åtta eller fler? Vi tar fram förslag för gruppresa och klubbresa.

Reser ni med barn? Vi har samlat hotell med barnklubb och juniorpriser i golf med familjen i Algarve.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa golfbanan i Algarve? +

Det finns ingen officiell etta, men Old Course Vilamoura utsågs till Portugal's Best Golf Course vid World Golf Awards 2025, Quinta do Lago South har varit värd för Portuguese Open åtta gånger och Monte Rei (Jack Nicklaus) har just renoverats. Salgados fick World Golf Awards pris för bästa renovering 2025.

Hur långt är det från Faro flygplats till golfbanorna? +

Ca 15 minuter till Quinta do Lago, 20 minuter till Vale do Lobo och Vilamoura, ca 40 minuter till Salgados och Monte Rei och 45–50 minuter till Penina, Boavista och Palmares, enligt banornas egna uppgifter.

Vad kostar greenfee i Algarve? +

Från 86–126 € på Boavista och 91–163 € på Salgados till 204–262 € på Old Course Vilamoura. Quinta do Lago publicerar inga priser; golfguiden 1golf.eu anger ca 223–243 €. Lågsäsong är oftast december–januari och sommaren, högsäsong mars–maj och september–oktober.

När är det bäst att spela golf i Algarve? +

Mars–maj och september–november, då dagstemperaturen i Faro är 19–26 °C. December–februari är 16–17 °C med 5–7 regndagar per månad. Juli och augusti är 29 °C och nästan regnfria – spela tidigt på morgonen.

Behöver man hyrbil i Algarve? +

Inte om ni bor på en resort med egna banor och spelar där. Vill ni spela i flera områden är hyrbil eller förbokad transfer smidigast, eftersom banorna ligger 15–50 minuter från Faro och från varandra.

Källor

Kontrollerade 7–8 oktober 2026. Priser och tidtabeller ändras – kontrollera alltid aktuella uppgifter innan du bokar.

  1. Quinta do Lago – South – quintadolago.com
  2. Quinta do Lago – South – quintadolago.com
  3. Quinta do Lago – South – quintadolago.com
  4. Quinta do Lago – South – 1golf.eu
  5. Vale do Lobo – Royal – valedolobo.com
  6. Vale do Lobo – Royal – valedolobo.com
  7. Vale do Lobo – Royal – top100golfcourses.com
  8. Old Course Vilamoura – vilamouragolf.com
  9. Old Course Vilamoura – vilamouragolf.com
  10. Old Course Vilamoura – golfbusinessnews.com
  11. Old Course Vilamoura – 1golf.eu
  12. Salgados Golf Club – salgadosgolf.com
  13. Salgados Golf Club – salgadosgolf.com
  14. Salgados Golf Club – salgadosgolf.com
  15. Boavista Golf – boavistaresort.pt
  16. Boavista Golf – boavistaresort.pt
  17. Monte Rei – North Course – monte-rei.com
  18. Monte Rei – North Course – monte-rei.com
  19. Monte Rei – North Course – golfbusinessnews.com
  20. Monte Rei – North Course – 1golf.eu
  21. Penina – Sir Henry Cotton Championship – penina.com
  22. Penina – Sir Henry Cotton Championship – penina.com
  23. IPMA klimatnormaler 1991–2020, Faro
  24. Swedavia – flygsök och destinationer (data hämtad 7 okt 2026)
  25. Arrangörens webbplats – Portugal
  26. Arrangörens webbplats – Portugal
  27. Arrangörens webbplats – Algarve
Algarve · Faro

Vill du ha hjälp att planera?

Få personliga förslag på din golfresa

Berätta när, var och hur många ni är. Miguel läser varje förfrågan själv och svarar personligen inom 24 timmar (vardagar) med förslag på upplägg, banor och boende.

Kostnadsfritt och utan förpliktelser.

Vi delar inte dina uppgifter med någon utan att fråga dig först. Läs vår integritetspolicy.

Få förslag på resan