Lissabon · Cascais · Sintra

Golfresor till Lissabon och Cascais

I korthet

  • Flest direktflyg från Sverige: Stockholm–Lissabon 5–7 gånger i veckan med TAP och 2 med Norwegian vintern 2026/27, ca 4 h 30 min.
  • Cascais och Sintra: Oitavos Dunes (från 123 €), Penha Longa Atlantic, Quinta da Marinha och Golf do Estoril – den äldsta från 1929.
  • Silver Coast en timme norrut: Praia D'El Rey, Royal Óbidos (Seve Ballesteros sista bana) och West Cliffs.
  • Comporta en timme söderut: Dunas och Torre, 200 € per rond under 2026.
  • Vinter: 15–16 °C i Lissabon i december–februari, men 8–10 regndagar per månad – fler än i Algarve (IPMA 1991–2020).

Cascais, Sintra och Estoril

Banorna väster om Lissabon ligger tätt: Quinta da Marinha och Oitavos Dunes delar samma område i Cascais, Golf do Estoril ligger några minuter bort och Penha Longa i Sintra ca 36 km från flygplatsen.

BanaArkitektÖppnadGreenfee 18 hålFrån flygplatsen
Oitavos DunesArthur Hills2001från 123 €Ca 20 min från Lissabon enligt klubben
Penha Longa – AtlanticRobert Trent Jones Jr.199249–130 €Lissabon ca 36 km
Quinta da MarinhaRobert Trent Jones Sr.1984ca 90–120 €–
Golf do EstorilJean Gassiat (1929); 18 hål av Philip Mackenzie Ross192967–76 €Lissabon ca 25 km
Belas Clube de CampoRocky Roquemore199774–96 €–
  • Oitavos Dunes – Arthur Hills, 2001, par 71 vid Atlanten. Audubon Gold Signature Sanctuary. Greenfee från 123 € enligt klubbens paketsida (oktober 2026).
  • Penha Longa – Atlantic – Robert Trent Jones Jr., 1992, med The Ritz-Carlton Penha Longa på plats. Arrangerade Portuguese Open två år efter invigningen.
  • Quinta da Marinha – Robert Trent Jones Sr., 1984. Värd för PGA Seniors Tour Championship 2002 och Challenge Tour 2007.
  • Golf do Estoril – öppnad 1929, par 69. Portuguese Open har spelats här 20 olika år. Greenfee ca 67–76 €.
  • Belas Clube de Campo – Rocky Roquemore, 1997, ca 74–96 € under 2026.

Silver Coast – Óbidos

En timme norr om Lissabon ligger tre banor vid Atlanten nära Óbidos. Royal Óbidos var Seve Ballesteros sista bandesign, och West Cliffs utsågs till World's Best New Course 2017.

BanaArkitektÖppnadGreenfee 18 hålFrån flygplatsen
Praia D'El ReyCabell B. Robinson199775–125 €Lissabon ca 72 km
Royal ÓbidosSeve Ballesteros2012105–163 €Lissabon ca 40 min
West Cliffs Golf LinksCynthia Dye2017130–190 €Lissabon ca 1 h

Comporta och Tróia

Söder om Lissabon har Comporta fått två nya toppbanor som är öppna för besökare: Dunas (David McLay Kidd, 2023) – nr 1 i Portugal enligt Top100GolfCourses 2026 – och Torre (Sergio García, 2025). Båda kostar 200 € under 2026. Läs Comporta-guiden → Tróia Golf Stängd för renovering är stängd för renovering till början av 2027.

Boende vid banorna

  • The Ritz-Carlton, Penha Longa Resort – Sintra
  • The Oitavos – vid Oitavos Dunes, Cascais
  • Kimpton Quinta da Marinha och Onyria Marinha Cascais – Quinta da Marinha
  • Palácio Estoril Hotel – 4 min från Golf do Estoril
  • Praia D'El Rey Marriott och Evolutee Hotel (Royal Óbidos) – Silver Coast

Priser – golfvecka runt Lissabon

Destination / hotellIngårPris per personAvgång
Óbidos – Praia D'El Rey MarriottFlyg, transfer, 5 greenfees, frukost + 6 middagar18 695 krKöpenhamn 7 nov 2026
Silver Coast – Royal ÓbidosDirektflyg, transfer, 5 greenfees, halvpension19 990–20 990 kr31 okt 2026
Lissabon – Sesimbra Hotel & SpaFlyg, transfer, 4 greenfees, buggy, frukost + 3 middagar17 990 krArlanda 6 mar 2027

Utan flyg hittade vi Quinta da Marinha-hotellet med frukost och fem dagars fri golf från 11 495 kr och Royal Óbidos med 5 greenfees från 10 995 kr; Penha Longa med 6 greenfees från 16 500 kr. Priser per person, kontrollerade 7 oktober 2026.

Väder i Lissabon månad för månad

MånadMax °CMin °CRegndagarSoltimmar/mån
Januari15,18,610,0150
Februari16,49,17,9159
Mars18,911,07,6217
April20,412,37,9236
Maj23,114,45,8277
Juni26,116,82,0308
Juli28,218,20,6345
Augusti28,818,81,1337
September26,617,63,8259
Oktober22,815,38,7210
November18,111,89,9159
December15,49,410,0135

IPMA:s normaler 1991–2020 (station Lisboa/Geofísico). Lissabon är något svalare och betydligt regnigare än Faro på vintern – för garanterat torrare väder i december–februari är Algarve eller Madeira säkrare.

Flyg till Lissabon

SträckaFlygbolagAvgångar vintern 2026/27FlygtidNotering
Stockholm–LissabonTAP (även såld av SAS)5–7 per vecka4 h 30–4 h 50 minBekräftad vintern 2026/27
Stockholm–LissabonNorwegian2 per vecka (tor/sön)ca 4 h 20 minUppehåll ca 4 jan–14 feb 2027
Köpenhamn–LissabonTAP, SAS, NorwegianMinst 5–11 per vecka (TAP)ca 3 h 50–4 h 05 minBekräftad

Från Göteborg och Malmö finns inga direktflyg till Lissabon vintern 2026/27.

Vanliga frågor

Vilka golfbanor ligger närmast Lissabon? +

Golf do Estoril (ca 25 km från flygplatsen), Penha Longa i Sintra (ca 36 km), Quinta da Marinha och Oitavos Dunes i Cascais samt Belas Clube de Campo strax nordväst om staden.

Finns det direktflyg från Sverige till Lissabon på vintern? +

Ja. Vintern 2026/27 flyger TAP Stockholm–Lissabon 5–7 gånger i veckan (även sålt av SAS) och Norwegian 2 gånger i veckan, med uppehåll för Norwegian ca 4 januari–14 februari. Från Köpenhamn flyger TAP, SAS och Norwegian. Från Göteborg och Malmö finns inget direktflyg.

Är Lissabon eller Algarve bäst för en golfresa på vintern? +

Algarve är torrare: Faro har 5–7 regndagar per månad i december–februari mot 8–10 i Lissabon (IPMA 1991–2020). Lissabon har fler direktflyg och kombinerar golf med storstad.

Vad kostar greenfee runt Lissabon? +

Från ca 67–76 € på Golf do Estoril och 74–96 € på Belas till från 123 € på Oitavos Dunes. På Silver Coast kostar Royal Óbidos 105–163 € och West Cliffs 130–190 € enligt klubbarnas prislistor.

Källor

Kontrollerade 7–8 oktober 2026. Priser och tidtabeller ändras – kontrollera alltid aktuella uppgifter innan du bokar.

  1. Oitavos Dunes – oitavosdunes.com
  2. Oitavos Dunes – oitavosdunes.com
  3. Oitavos Dunes – oitavosdunes.com
  4. Penha Longa – Atlantic – ritzcarlton.com
  5. Penha Longa – Atlantic – 1golf.eu
  6. Quinta da Marinha – onyriagroup.com
  7. Quinta da Marinha – 1golf.eu
  8. Praia D'El Rey – praia-del-rey.com
  9. Praia D'El Rey – 1golf.eu
  10. Royal Óbidos – royalobidos.com
  11. Royal Óbidos – 1golf.eu
  12. West Cliffs Golf Links – westcliffs.com
  13. West Cliffs Golf Links – westcliffs.com
  14. IPMA klimatnormaler 1991–2020, Lissabon
  15. Swedavia – flygsök och destinationer (data hämtad 7 okt 2026)
  16. TAP – Köpenhamn–Lissabon
  17. Arrangörens webbplats – Portugal
  18. Arrangörens webbplats – Lissabon
  19. Arrangörens webbplats – Penha Longa
Lissabon · Cascais · Sintra

Vill du ha hjälp att planera?

Få personliga förslag på din golfresa

Berätta när, var och hur många ni är. Miguel läser varje förfrågan själv och svarar personligen inom 24 timmar (vardagar) med förslag på upplägg, banor och boende.

Kostnadsfritt och utan förpliktelser.

Vi delar inte dina uppgifter med någon utan att fråga dig först. Läs vår integritetspolicy.

Få förslag på resan